Mi az ősélményed az animációval? Honnan tudtad, hogy ez a hivatásod?
Nagyon szerettem rajzolni és a bennem megjelent képeket papírra vetni, ugyanakkor éreztem, hogy maga a kép korlátot szab a fantáziának. Szükség volt az animációra, hogy életre keljen más számára is a képzeletem, ugyanakkor ez a szándék mai napig okoz kihívásokat.
Melyik a kedvenc részed az alkotófolyamatban?
Számomra a megálmodás, megtervezés a kedvenc rész az alkotófolyamatban, bár néha ez megy a legnehezebben. Ilyenkor jó, ha csapatban tud dolgozni az ember. Nagyon inspiráló, mikor összedugjuk a fejünket és egymás elképzeléseire reagálva, azokat továbbfejlesztve megalkotunk valami újat - létrejön a vízió, ami utána aranyszálon vezet minket a megvalósításban.
Van olyan szakmabeli személy, aki mély hatást gyakorolt a munkásságodra? Ha igen, miért?
Számomra nagyon fontos a dramaturgia, az animáció nem merül ki a vizualitásban, mert valójában ez a történetmesélés egy eszköze. Az egyetemen (MOME) szerencsém volt, hogy Kolozsi Lászlótól tanulhattam.
Aki még nagyon jó hatással volt rám, az Hermán Árpád animációs filmrendező. Mind szakmailag, mind hozzáállásban fellendülést tapasztalhattam meg a „keze alatt”, mintha felszabadított volna, de közben mégis mederben tartott. Ez nagyon fontos egy olyan szakmában, ahol a határtalan képzelet egyszerre kell is, ugyanakkor a figyelem és az energia szétmorzsolódásának veszélyét is magában hordozza.
Mi az a munka, projekt amire a legbüszkébb vagy?
Nincs igazán olyan, amire legbüszkébb vagyok. Szerettem dolgozni a Middlemist Red - Illuminair című klippjén, a Hajótöröttek sorozatban, büszke vagyok, hogy karaktertervezője lehettem a Hol rontottam el egész estés animációs filmnek, ami egy fekete humorú életrajzi dráma Európa első számítógépének megalkotójáról, Szirmai Márton rendezésében. Erre a filmre még várni kell, ugyanis készülés alatt áll.
Miért elengedhetetlen egy mai grafikus számára, hogy értsen az animációhoz is?
Számtalan helyen látom, hogy a grafikusok felé nem csak ajánlás az animáció, hanem követelmény. Annak hiánya egy blokk, erőteljes korlátoltság. Amint elsajátítják az animációs eszközöket, kinyílik előttük a határtalan teremtés kapuja. Szabadságot kapnak, hogy meg is tudják mozgatni a grafikáikat, munkáikat - csodálatos látni ahogy életre kelnek az elképzelések.
Milyen tanácsot adnál azoknak, akik animáció iránt érdeklődnek és ebben képzelik el a jövőjüket?
Érdemes kipróbálniuk magukat ebben a műfajban, hogy nekik való-e. Ezután csak a képzelet és a rászánt idő szab határt, valamint a hely megtalálása, ahol kamatoztatni tudják a megszerzett tudást.
Mi az az ismeret, információ amiről azt kívánod bárcsak tudtad volna, mikor a pályád elején álltál?
Azt, hogy ez türelemjáték.
Mik azok a készségek amelyekre feltétlenül szüksége van egy sikeres animátornak?
Ez egy olyan tág szakma, amiben sokan megtalálhatják magukat. Ugyanis a különböző részfolyamatok különböző készségeket követelnek meg. A dinamikai érzék elsődleges. Ugyanakkor vannak akik rajzi készségeik, színérzékük, dramaturgiai érzékük miatt emelkednek ki. Fontos a rugalmasság, nem elhanyagolható napjainkban a számítógépes programokkal való „jó barátság”.
Van olyan animációs film vagy sorozat, amelyet minden leendő animátornak látnia kell?
Nagyon szeretem a Cartoon Salon és a Laika Studio alkotásait, ugyanakkor nem tudnék egyet kiemelni, mert annyi jó film van, annyi jó alkotó. Sokszor időszakosan hatottak rám alkotások (pl. Mœbius alkotásai, az első Avatar, gyerekkori kedvenc filmem A dzsungel könyve volt), de az igazság az, hogy mindig újabb és újabb dolgok inspirálják az embert. Amit ajánlok a nemrég elkészült Kojot négy lelke című magyar animációs film.
Mire számíthatnak tőled a Vizuri kurzus hallgatói?
Programismeret, türelem, nyitottság, rugalmasság és következetesség.
Hogyan foglalnád össze az oktatói hitvallásod?
Számomra az oktatás olyan, mint mikor kinyílnak előttem a virágok. Szuper érzés, hogy ennek a folyamatnak tevékeny részese lehetek. Mindenkiben ott vannak a gondolatcsírák, én eszközöket adok ahhoz, hogy megvalósítsák őket.
Mit üzensz azoknak, akik ezt az interjút olvasva a jelentkezést fontolgatják?
Vágjanak bele, nincs mit veszíteniük, legfeljebb azt, hogy kevesebbek lesznek az animációs eszközök megismerésével. A Mozgass grafikát! kurzust javaslom azoknak, akik az alkalmazott grafikában kívánják animációs tudásukat kamatoztatni, és az Animáció - Művészeti előkészítő kurzust azoknak, akik az animáció filmes világában szeretnének elmélyedni, csiszolni tudásukon, tapasztalatot szerezni - ami nagyon szükséges, hogyha ez a szakma érdekli őket.